Цените на нафтата паднаа четврта недела по ред

76

На светските берзи цените на нафтата паднаа и минатата недела, четврти пат по ред, бидејќи трговците се загрижени поради слабата побарувачка во најголемите светски економии.

На лондонскиот пазар цената на барелот минатата недела падна за 1,05 отсто, на 80,60 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот се намали за 1,65 отсто, на 75,90 долари.
Падот на цените четврта недела по ред, во еден момент спуштајќи се на најниските нивоа во последните четири месеци, е последица на стравувањата на трговците од слабеење на побарувачката.

Ова го покажаа податоците за растот на залихите во САД во претходната недела за 3,6 милиони барели, многу повеќе од очекувањата на аналитичарите. Производството остана на рекордни 13,2 милиони барели дневно.

Според последните податоци, растот на кинеската економија, најголемиот светски увозник на нафта, неодамна забрза, но аналитичарите предвидуваат забавување на рафинериската преработка поради послабата побарувачка за гориво и пониските рафинериски маржи.

Се оценува дека циклусот на затегнување на монетарната политика во западните земји е завршен, со оглед на ублажувањето на инфлацијата, што треба позитивно да се одрази на нафтениот пазар. Сепак, цените паѓаат бидејќи се очекува дополнително забавување на економскиот раст, што ќе ја ослаби и побарувачката за „црното злато“.

„Цените на нафтата моментално паѓаат, и покрај навидум поволното опкружување, што доведува до заклучок дека инвеститорите едноставно не веруваат во проценките за „раст на побарувачката во четвртиот квартал““, вели Варга.

Падот на цените на неделно ниво ќе беше уште поголем доколку во петокот не скокнеа за околу 4 отсто, што главно беше последица на корекцијата по наглиот пад во претходните денови.

Цените беа поддржани и со одлуката на САД да санкционираат нова група сопственици на бродови и сопственици на бродови за транспорт на руска нафта по цени над лимитот поставен од групата Г7.

Бидејќи побарувачката не се очекува да се зголеми поради слабоста на економиите, велат аналитичарите, цената на нафтата може да биде поддржана само со намалување на понудата, односно производството на најголемите светски производители – Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК).

По минатонеделниот пад, цената на барелот на лондонскиот пазар сега е во минус во однос на почетокот на годината за околу 6 отсто, а на американскиот пазар за околу 5,5 отсто.