Цените на нафтата со благ раст бидејќи стравувањата од рецесија почнуваат да бледнеат

22

Цените на нафтата благо пораснаа во понеделникот, бидејќи трговците останаа внимателни и покрај ублажувањето на стравувањата од рецесија во САД, кои ги намалија цените за прв пат од ноември три недели по ред.

Фјучерсите на суровата нафта „брент“ поскапеа  на 76,486 долари за барел, а фјучерсите на американската WTI поскапеа на 73,08 долари.

Стравувањата дека банкарската криза во САД ќе ја забави економијата и ќе ја намали побарувачката за гориво во најголемиот светски потрошувач на нафта го намали референтот Брент за 5,3 отсто минатата недела, додека WTI падна за 7,1 отсто.