TSMC гради фабрика во Германија

45

Одборот на тајванскиот производител на полупроводници TSMC одлучи да изгради фабрика во германскиот град Дрезден, објави во понеделникот весникот Handelsblatt, повикувајќи се на владини извори.
Според извори, германската влада ќе ја поддржи изградбата на фабриката со пет милијарди евра.

Германското Министерство за економија одби да коментира.

TSMC, најголемиот производител на чипови во светот, преговара со германската сојузна покраина Саксонија во 2021 година за изградба на производствен капацитет во Дрезден.

Ќе управува со фабриката во заедничко вложување со партнери од Bosch, Infineon и NXP, изјавија извори за Handelsblatt.

Откако бордот на директори на TSMC ќе даде зелено светло, компанијата, која планира да ја користи фабриката во Дрезден првенствено за производство на чипови за автомобилската индустрија, ќе напише писмо со намери до Берлин со цел финансирање, додека Европската комисија ќе мора да донесе конечна одлука, се вели во извештајот.

TSMC е еден од неколкуте производители на чипови, вклучувајќи ги Intel и Wolfspeed, кои бараат владино финансирање за изградба на фабрики во Европа.

Брисел и земјите-членки на ЕУ го туркаат домашното производство нудејќи милијарди владини субвенции за да се намали зависноста од азиските добавувачи и да се олесни глобалниот недостиг на чипови што им создаде проблеми на производителите на автомобили.