Цукерберг го лансираше Threads, конкурент на Твитер

37

Основачот на Мета, Марк Цукерберг, ја лансираше долгоочекуваната апликација Threads, која би требало да биде главен конкурент на Твитер на Илон Маск, што го интензивира ривалството меѓу двајцата технолошки мултимилијардери.

“Да го направиме ова. Добредојдовте во Threads“, напиша тој во својата прва објава на апликацијата, заедно со емотиконите со оган. Тој рече дека апликацијата забележала пет милиони апликации во првите четири часа од своето постоење.

Тој рече дека апликацијата забележала пет милиони апликации во првите четири часа од своето постоење, пренесува Хина.

Слично на Twitter, апликацијата има кратки текстуални објави на кои корисниците може да им се допаднат, ретвитуваат и да одговараат.

Објавите може да бидат долги до 500 знаци и да вклучуваат линкови, фотографии и видеа долги до пет минути, се вели во блогот на Мета.

Достапен е во повеќе од 100 земји на Apple App Store и Google Play Store, според блогот.

Акциите поскапеа за три отсто.