Турција го менува името на Turkish Airlines – познат новиот назив на компанијата

73

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека турскиот национален авиопревозник ќе се ребрендира во „Türkiye Hava Yollari“ наместо во „Turkish Airlines“, како дел од напорите неговата земја да биде меѓународно позната како „Türkiye“ наместо „Turkey“.
„Отсега нашите авиони повеќе нема да имаат ознака Turkish Airlines, туку Türk Hava Yollari“, најави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

Турција ги засилува своите напори да биде позната во меѓународната заедница како Türkiye, а не како Турција како што беше досега. Овој месец, промената е веќе потврдена во Обединетите нации, исполнувајќи ги желбите на Анкара. „Турција повеќе не постои, само Турција“, рече Ердоган, цитиран од германската новинска агенција ДПА.

Фото: Turkish Airlines