Turkish Airlines за селфито на Меси и Брајант награден за најдобра вирална реклама

4

selfi

Турскиот национален авиопревозник Turkish Airlines, ја доби наградата за највирално видео со познати личности на Advertising Age 2014 Viral Video Awards, за видеото Kobe vs. Messi: The Selfie Shootout.

Турскиот авиопревозник, која неодамна беше прогласен за најдобар авиопревозник во Европа веќе трета година по ред, ја доби оваа награда на петтата церемонија што се одржа на 1 април во Њујорк, пишува Хуријет.

Рекламата ја креираа The Crispin Porter + Bogusky на почетокот на декември минатата година како дел од кампањата на Turkish Airlines Прошири го својот свет, а во неа се појавуваат амбасадорите на брендот, фудбалерот Лео Меси и кошаркарот Коби Брајант.

До крајот на декември рекламата беше прегледана преку 137 милиони пати.