Уапсени менаџерите на компанијата за управување со богатство Евергранд

24

Полицијата во Кина приведе дел од персоналот во единицата за управување со богатството на China Evergrande Group, сугерирајќи дека новата истрага може да ја влоши ситуацијата во гигантот за недвижнини.

„Неодамна, властите за јавна безбедност презедоа мерки за извршување на кривични дела против Ду и други осомничени криминалци во компанијата Evergrande Financial Wealth Management Co.“, соопшти градската полиција Шенжен, според Ројтерс.

Ду Лианг беше управен директор и правен претставник на одделот за управување со богатството на Евергранд за време на протестот на незадоволните инвеститори во 2021 година. Во полициското соопштение не се наведува колкав е вкупниот број на приведени, ниту под кои обвиненија и кога се приведени.

Полицијата соопшти дека истрагата за единицата за финансиски менаџмент е во тек и ги повика инвеститорите да пријават какви било дополнителни финансиски малверзации. China Evergrande е најзадолжениот светски инвеститор во недвижности и е во центарот на кризата во кинескиот сектор на недвижности, кој влезе во спирала на неисполнување на долгот од крајот на 2021 година.

Групацијата China Evergrande, која во моментов е подложена на долгорочно реструктуирање на долгот, со што ослободи дел од нејзините средства, минатата недела објави дека ја одложила наградата за реструктуирање на офшор долгот од септември до октомври.

Акциите на Евергранд беа суспендирани на 17 месеци до минатиот месец. Мудис во четвртокот ја намали перспективата за недвижниот сектор во Кина од стабилна на негативна, наведувајќи ги економските предизвици за кои рече дека ќе ја намалат продажбата и покрај владината поддршка. Акциите на Евергранд паднаа за 25 отсто во понеделникот.