Уште еден кинески автомобил доаѓа во Европа, а своето деби ќе го има на 26 февруари

22

Новиот MG 3 ќе ја има својата премиера на претстојниот салон за автомобили во Женева.

Многу очекуваната трета генерација на MG 3 ќе дебитира на 26 февруари на меѓународниот саем за автомобили во Женева 2024. И европските и австралиските филијали на MG ја потврдија веста на своите профили на социјалните мрежи, заедно со тизерите.

Според последните извештаи, MG 3 ќе биде опремен со класичен хибриден погон кој ќе се состои од 1,5-литарски бензински мотор, електричен мотор и литиум-јонска батерија.

Втората генерација во заминување MG 3 беше претставена во 2011 година и редизајнирана во 2018 година.