Веќе може да се купи Lamborghini со Shiba Inu (SHIB)

68

Застапништво за луксузни автомобили со седиште во Лас Вегас почна да прифаќа Shiba Inu.

Vegas Auto Gallery, застапништво за луксузни автомобили, го додаде Shiba Inu (SHIB) на својата листа на достапни опции за плаќање со криптовалути, соопшти компанијата во саботата.

Лансирана од ветераните од индустријата Ник Доса и Ед Габен во 2018 година, компанијата може да се пофали со импресивна флота на автомобили од висока класа. Салонот за застапништво вклучува широк спектар на брендови, вклучувајќи ги Lamborghini, Aston Martin, Rolls-Royce и Bentley.

Минатиот декември, Доса откри дека купувањата со Биткоин изнесуваат до 5% од вкупниот приход на автосалонот.

Трансакциите со криптовалути автоматски се претвораат во долари преку водечкиот процесор за крипто-плаќање BitPay, поради што Vegas Auto Gallery не се соочува со никакви ризици поврзани со висока нестабилност на цените.

Shiba Inu, која првично беше отфрлена како копија на Dogecoin, неодамна почна да добива значителна популарност меѓу трговците.

Како што беше објавено во петокот, големиот продавач на електроника Newegg навести можно додавање на меме токенот како опција за плаќање.

Претходно оваа недела, шефот на AMC, Адам Арон, објави дека BitPay се согласил да ја прифати Shiba Inu. Најголемиот ланец на кина во светот може да го додаде SHIB на својот избор на достапни криптовалути за два месеци.

Криптовалутата базирана на Ethereum, исто така, добива популарност меѓу помалите трговци. Бистро во Париз  исто така дозволи плаќања со Shiba Inu кон крајот на октомври.