(Видео) Mercedes-Benz влегува на пазарот на луксузни недвижности! Гради кула во Дубаи

28

Дубаи, познат по својата наклонетост кон архитектонски чуда, наскоро ќе стане дом на нов, импресивен облакодер – Мерцедес-Бенц Плејс. Оваа кула висока 341 метар, која се наоѓа во близина на познатиот Бурџ Калифа, ќе биде првата станбена зграда што ќе го носи потписот на познатата автомобилска компанија „Мерцедес-Бенц“.

Проектот, кој е резултат на соработката помеѓу Mercedes-Benz и развивачот Binghatti, претставува значаен чекор за автомобилската компанија во светот на недвижностите. Брита Сигер, член на одборот на директори на Mercedes-Benz Group AG, истакна дека целта на овој проект е да се создаде нов, посакуван простор кој ќе ја рефлектира ДНК на брендот и ќе им обезбеди на клиентите место за одмор и враќање дома.

„Mercedes-Benz Places“, кој ќе се издигне на 65 ката, ќе стане една од највисоките згради во градот. Неговиот дизајн се карактеризира со течна форма со заоблен врв и фасади украсени со логото на Mercedes-Benz во форма на трикрака ѕвезда. Овој облакодер ќе содржи 225 апартмани, како и ресторани, теретана, салони, изложбени салони и ВИП паркинг.

Иако деталите за овој супервисок облакодер сè уште се малку, рендерите покажуваат дека кулата ќе се наоѓа во непосредна близина на Бурџ Калифа, највисоката зграда во светот. Binghatti, развивач со седиште во Дубаи, веќе започна со изградба, а проектот се очекува да биде завршен во 2026 година.

Овој проект е најновиот во серијата станбени случувања создадени од производители на автомобили ширум светот. Покрај Mercedes-Benz, станбени имоти развиваат и брендови како Bugatti, Bentley, Aston Martin и Porsche. Порше, на пример, изгради облакодер од 60 ката во Мајами Бич, кој беше отворен во 2017 година, додека Бентли работи на облакодер од 61 ката во близина.

„Mercedes-Benz Places“ во Дубаи ќе биде нов симбол на луксуз и иновации во архитектурата.