Видео од 1999 година на кое Илон Маск се фали дека купил автомобил од милион долари

193

Извадок од интервју со Илон Маск од 1999 година повторно се појави откако милијардерот го купи Твитер и го прикажува бизнисменот во раните денови на неговиот успех, откако ја продаде својата прва компанија Zip 2.

Маск доби неверојатни 400 милиони долари во готовина во тоа време, според CNN, што не е многу во споредба со неговата сегашна нето вредност од 264,6 милијарди долари, но тоа беше доволно за да се пофали во тоа време.

Маск купи McLaren F1 вреден милион долари, чија испорака беше снимена на камера за време на интервјуто. Џастин Вилсон, свршеницата на Маск во тоа време, го опиша купувањето како „декадентно“.

Бизнисменот се присетил дека се туширал во локална добротворна организација пред само неколку години и спиел на канцеларискиот под – далеку од животот што почнал да го живее во 1999 година, а уште подалеку од луксузот во кој ужива денес.