Virgin Galactic го одложи почетокот на комерцијалните вселенски летови

10

Компанијата за истражување на вселената Virgin Galactic Holdings Inc во четвртокот соопшти дека ја одложува својата комерцијална услуга за патување во вселената до четвртиот квартал од 2022 година и нема да изврши друг закажан тест лет оваа година.

Virgin Galactic истакна дека „комерцијалните услуги се очекува да започнат во четвртиот квартал од 2022 година“.

Компанијата објави во август дека се подготвува за својот прв приватен лет на астронаути за „крајот на третиот квартал“ следната година.

Virgin Galactic, основана од претприемачот Ричард Бренсон, работи на комерцијализација на вселенските летови од 2004 година.

Акциите на компанијата паднаа за 14% по веста.

Американската федерална управа за авијација (ФАА) на 2 септември и забрани на Virgin Galactic да лета со својот вселенски брод „SpaceShipTwo“ во очекување на извештајот за летот на компанијата, со кој Бренсон стигна до работ на вселената.

Бренсон беше меѓу шесте вработени во Virgin Galactic кои учествуваа во летот во јули, искачувајќи се повеќе од 100 километри во вселената.

FAA на 29 септември ја заврши својата истрага за нерегуларностите при лансирањето на Virgin Galactic Unity 22 на 11 јули, што отстапи од назначениот воздушен простор при спуштање и не ја послуша наредбата за суспензија на летот, изречена претходно.

Virgin Galactic во септември објави дека планира уште еден лет на „SpaceShipTwo“ од Ново Мексико, Unity 23, во очекување на технички прегледи и временски прогнози. Компанијата минатиот месец рече дека очекува „да се отвори прозорец за Unity 23 да се отвори најрано во средината на октомври“.

Но, Virgin Galactic во четвртокот рече дека сега прво ќе ја започне својата планирана програма за подобрување, изведувајќи го пробниот лет Unity 23 потоа и пред да започне комерцијални активности.

Програмата е дизајнирана да ги подобри карактеристиките на превозното средство и способноста за летање.

Компанијата во четвртокот рече дека неодамнешниот лабораториски тест „забележал можно намалување на ограничувањата на јачината на некои материјали што се користат за измена на одредени споеви“.

Компанијата додаде дека „новите податоци за лабораториски тестови не влијаеле на возилата, нашите протоколи за тест летови имаат јасно дефинирани граници на сила и дополнителна анализа ќе процени дали е потребна понатамошна работа“.