Virgin Galactic ги однесе првите туристи во вселената

9

Компанијата на британскиот мултимилијардер Ричард Бренсон „Вирџин Галактик“  успешно го изведе долгоочекуваното туристичко патување со ракетен авион кој однесе тројца патници од лансирната рампа во пустината Ново Мексико до работ на вселената и се врати на Земјата. Ова е седмо патување на Virgin Galactic во вселената од 2018 година.
Во јуни, Virgin Galactic испрати членови на италијанската армија и научници до работ на вселената, а овој пат таму полетаа првите туристи кои платија билет.

Поранешниот британски олимпиец Џон Гудвин, кој има 80 години и боледува од Паркинсонова болест, пред 18 години го платил билетот 200 илјади долари, a сега чинат 450.000 долари. На патувањето со мисијата Галактик 02 отидоа и добитниците на лотаријата, 46-годишната Кеиша Шахаф и нејзината 18-годишна ќерка Анастатија Мајерс.

Патниците летаа со авион, а потоа и со ракета, до височина од околу 85 километри, каде што можеа да ги откопчаат појасите, да почувствуваат бестежинска состојба и да погледнат во Земјата неколку минути.

На тој начин Virgin Galactic официјално се приклучи на две приватни компании кои вршат туристички летови во вселената. Тоа се SpaceX на Илон Маск и Blue Origin на Џеф Безос.

И двајцата сопственици на бизниси веќе ги вкрстиле патиштата, а истото ќе биде и Бренсон во 2021 година. Virgin Galactic веќе продаде 800 билети за идните летови, кои компанијата очекува да ги лета месечно.

Сите три компании лансираат од САД, но Русите ги престигнаа Американците во туристичките летови во вселената. Американскиот аеронаутички инженер и претприемач Денис Тито полета до Меѓународната вселенска станица (ISS) со руска ракета Сојуз во 2001 година, потрошејќи 20 милиони долари за патувањето.