Во домот на еден од креаторите на Симпсонови

3

according-to-the-new-york-times-glass-became-the-focus-of-his-design-as-he-used-the-largest-sheets-he-could-find-to-create-a-1200-pound-sliding-glass-door-leading-to-the-terraceДомот на Сем Сајмон, којшто беше еден од креаторите на култната серија Симпсонови, е ставен на продажба по цена од 18 милиони долари.

Прекрасниот имот што вклучува две куќи се наоѓа во Лос Анџелес, Калифорнија, а средствата од продажбата ќе бидат донирани во хумантирани акциии.

Една од куќите има историско значење, изградена е во 1948 и е дело на архитектот Ричард Неутра, додека другата е модерно здание со луксузни елементи, комплетирана во 2010 година.

Домот располага со вкупно пет спални соби, девет бањи со додатоци од камен и дрво, инфинити базен помеѓу двете куќи и џакузи во градината.

Трпезаријата изобилува со махагони елементи со цел да се создаде пријатна и топла атмосфера за јадење, а целиот објект е природно осветлен благодарение на огромните стаклени лизгачки врати и прозорци.

mahogany-features-were-used-in-the-dining-room-to-create-a-warm-and-inviting-space-for-mealssimons-primary-home-is-adjacent-to-the-propertythere-are-also-nine-sleek-bathrooms-some-of-which-are-designed-with-stone-and-wooden-featuresbuilt-in-2010-the-contemporary-home-includes-ceilings-that-reach-as-high-as-25-feet-in-certain-areasboth-the-home-designed-by-neutra-right-and-the-contemporary-main-house-left-sit-in-stunningly-green-surroundings-in-pacific-palisades-californiathe-backyard-includes-a-beautiful-cascading-infinity-pool-it-sits-between-the-two-homesthe-residences-original-design-included-two-bedrooms-but-as-the-bailey-family-grew-neutra-designed-additional-bedrooms-that-were-connected-to-the-main-house-through-a-walkwayneutras-2000-square-foot-1948-home-was-one-of-34-designed-as-part-of-the-case-study-house-program-today-only-21-of-the-original-homes-remain-standingsimpson's house interior