Во Европа пристигнуваат првите пратки гас од африканска земја која има огромни резерви, но и голем проблем

224

Мозамбик очекува да ги испрати првите испораки на течен природен гас (LNG) во Европа на крајот на овој месец или на почетокот на ноември од пловечкиот терминал Coral Sul со кој управува италијанската енергетска компанија Eni, објави регулаторот INP.

Танкерот на БП  веќе стигна до брегот на северен Мозамбик, објави консултантската фирма Welligence Energy Analytics.

„Во однос на извозот на LNG, тој е наменет за европскиот пазар бидејќи БП вети дека ќе го транспортира гасот во Европа“, соопшти Националниот институт за нафта (ИНП).

Извозот на гас ќе помогне да се трансформира економијата на Мозамбик и да се донесе приход од милијарди долари за развој на огромни морски полиња на гас во длабокиот слив на Ровум, забележува Ројтерс.

Пречка е насилството во внатрешноста, поврзано со Исламската држава, па минатата година францускиот нафтен гигант TotalEnergies прогласи „виша сила“ за проектот LNG вреден 20 милијарди долари поради честите напади на северот на провинцијата Кабо Делгадо.

Петгодишниот конфликт однесе повеќе од 4.000 животи и раселени околу еден милион луѓе, според Светската банка, која предвидува дека економскиот раст на Мозамбик во просек ќе биде 5,7 отсто меѓу 2022 и 2024 година, што укажува на почетокот на производството на LNG.

Во јануари, извршниот директор на TotalEnergies, Патрик Поујан, за време на посетата на Мозамбик рече дека се надева дека ќе го рестартира проектот Afungi оваа година.

ИНП во петокот процени дека француската компанија најверојатно ќе се врати следната година, во зависност од безбедносните проценки.

„Задоволни сме од подобрувањето на стабилноста во провинцијата Кабо Делгадо. Очекуваме дека Тотал ќе се врати следната година“, велат оттаму.

ExxonMobil би требало да се врати и на почетокот на следната година, проценува ИНП.

ИНП најави нова рунда дозволи за екстракција на нафта и гас следната година, додавајќи дека допрва треба да се разрешат деталите. Победниците на актуелниот 6-ти конкурс ќе бидат објавени на 30 декември, додаваат оттаму.