Војната го чини Израел два до три отсто од неговиот БДП

12

Буџетот на Израел за 2024 година ќе биде структуриран така што ќе се фокусира на војната, а потоа и на економскиот раст, со отстапки неопходни за проширување на владата на единството на земјата.

„Еден од најголемите предизвици што ги имаме е проширувањето на владата на единство, за време на војната и по војната“, рече Нир Баркат, министер за економија и индустрија на Израел, во понеделникот за време на интервјуто за радиото Блумберг во Њујорк. „Ќе ги направиме потребните отстапки за сите да бидат среќни“, рече Баркат.

Израелското Министерство за финансии треба да објави нов буџет во наредните денови поради тековната војна со Хамас во Газа која стана поскапа од првично предвиденото.

Контроверзното трошење за приоритетите на десничарските коалициски партнери на премиерот Бенјамин Нетанјаху – како што се финансирањето на ултраортодоксните училишта и развојот на еврејските населби на окупираниот Западен Брег – предизвика национална дебата за тоа дали таквите трансфери треба да се намалат за да се направат простор за финансирање на војната.

„Што се однесува до војната, таа ќе не чини два до три отсто од БДП, што е нешто со кое Израел може релативно лесно да управува“, рече Баркат, член на партијата Ликуд на Нетанјаху и поранешен градоначалник на Ерусалим.

Тој, исто така, ја отфрли потенцијалната загриженост меѓу инвеститорите за економската цена што Израел е подготвен да ја плати за да започне војна.

„Ако нема безбедност, нема економија“, рече Баркат. „Затоа сме подготвени да направиме се што е потребно за да ја вратиме безбедноста.