„Волкот од Волстрит“: Од критичар на биткоин до работилница за криптовалути каде што билет чини 40.000 долари

112

Џордан Белфорт, познат како ликот кој беше инспирација за филмот „Волкот од Волстрит“, сега стана експерт за криптовалути. И само три години откако рече дека биткоинот е „масовна заблуда“.

Според американските медиуми, Белфорт, поранешен брокер на акции и осуденик, минатата недела ја организирал својата прва работилница за криптовалути. Нејзините девет учесници го платија задоволството со еден биткоин – или околу 40.000 долари. Работилницата се одржа во имотот Белфорт во Мајами.

Во видеото што го промовираше настанот, тој рече дека „инвестира многу“ во криптовалути и NFT, кои ги нарече „иднината на финансиите“.

Работилницата за крипто на Белфорт беше прогласена за „интимно финансиско искуство“ каде што учесниците учат за метаверзумот, крипто и децентрализираните финансии. Според извештајот на The New York Times, девет гости биле избрани од 600 апликации, вклучително и крипто-рудар од Казахстан.

Биткоин и големи будали

Медиумите потсетуваат на неговото видео на YouTube од 2018 година со наслов „Пазарот на биткоин конечно остана без големи будали“. Во видеото, Белфорт вели дека вредноста на биткоинот се зголемува благодарение на теоријата за „поголема будала“, и вели дека прескапите средства сè уште може да се продаваат за профит, ако најдете „поголема будала“. односно додека пазарот не остане без будали за измама.

Во 1999 година, Белфорт се изјасни за виновен за измама на повеќе од 1.500 индивидуални инвеститори од 200 милиони долари. Откако отслужи 22 месеци затвор, Белфорт ги објави своите мемоари и стана мотивациски говорник. На Тик Ток  има 3,7 милиони следбеници.

Фото: Facebook