Volkswagen го прекина производството на Passat

106

Според британски Autocar, германскиот гигант Volkswagen го запре производството на седанот Passat за европскиот пазар.

Причините за ваквата одлука се посилната продажба на караванот Passat и постоењето на слично позиционираниот Arteon.

Вестите дека VW ќе го укине седанот Passat во Европа се појавуваат од 2020 година. Сепак, се очекуваше тоа да се случи во 2023 година, но оваа најнова вест значи дека германскиот производител на автомобили ја сменил предвидената временска рамка.

VW, исто така, го објави крајот на Passat во САД, а 2022 Passat Limited Edition таму го означува крајот на производството во САД.

Деветтата генерација на моделот Passat за 2023 година ќе биде изградена врз основа на подобрена MQB платформа. Со овој најнов развој, деветтата генерација ќе биде достапна исклучиво како караван модел кога ќе пристигне на Стариот континент.

Се шпекулира дека со згаснувањето на Passat ќе го отвори патот за идниот Aero B. Овој целосно електричен модел моментално е во развој и е инспириран од дизајнот на концептот ID Space Vizzion од 2019 година. Aero B се очекува да пристигне како и седан и караван. Aero B наводно е само работното име на моделот.