Volkswagen објави фотографии од отпишаниот наследник на Phaeton

124

Никогаш претставениот наследник на Volkswagen Phaeton ја виде светлината на денот, иако VW се откажа од плановите за втората генерација во 2016 година, пред се поради скандалот „дизелгејт“ и преминот кон електромобилност.

Иако Phaeton доби наследник во Кина во форма на Phideon, остатокот од светот никогаш не доби шанса да ужива во втората генерација на најлуксузниот седан на Volkswagen. Новите фотографии покажуваат прототип кој е произведен како дел од конечната одлука дали компанијата треба да го претстави овој модел или не. Новиот Phaeton би бил поставен на MLB платформата на VW Group, која би ја споделил со голем број модели како што се Audi A5, Audi A7 и Porsche Macan.

Надворешниот изглед е еволуција на оригиналниот дизајн на Phaeton, при што големата хромирана решетка на ладилникот е највпечатливиот дизајнерски детал на предниот дел. Линиите стануваат поостри кон крајот на возилото, што многу потсетува на актуелниот Audi A6. Изгледот на хромираните прозорски рамки, деталите на браниците и страничните прагови сосема потсетуваат на дизајнот на оригиналниот Phaeton.

Внатрешноста има многу детали за кои дизајнерот Томаш Бачорски рече дека се „пред своето време“. Забележлив е заоблениот централен екран кој нема да биде дел од сериското возило на Volkswagen до 2018 година, кога ќе дебитира во Touareg, со кој втората генерација на Phaeton би ја споделил платформата доколку некогаш се направи.

Внатрешноста ја карактеризираат и кремаста кожа седишта со дрвени детали кои го истакнуваат луксузот и екстравагантноста на овој модел. Phaeton е првенствено наменет за патниците на задната клупа, а за нив е наменет за удобност од која не би се срамеле ниту најновите луксузни седани на премиум германските производители. Има два екрани, но и мал таблет за контрола на инфозабавниот систем.

Сè на сè, останува за жалење што Volkswagen се откажа од втората генерација на Phaeton. Овој прототип сепак изгледа многу привлечно и сигурни сме дека би бил успех на пазарот кој е преплавен со SUV модели и кросовери.