Волстрит очекува Биткоин да се сруши на 10.000 долари

72

Според една неодамнешна студија, Биткоинот најверојатно ќе остане заробен во маѓепсан „мечкин“ пазарен циклус.

Оние кои мислат дека најголемата криптовалута веќе го достигнала дното може да бидат разочарани, бидејќи најновото истражување на Блумберг покажува дека 60% од испитаниците веруваат дека најголемата криптовалута во светот е на пат до 10.000 долари.

Останатите 40% од испитаниците веруваат дека на крајот ќе го врати нивото од 30.000 долари.

Повеќето од инвеститорите кои учествуваа во истражувањето изразија барем одреден степен на скептицизам за криптовалутите.

Пазарот на криптовалути доживеа масовна корекција заедно со американските акции откако Федералните резерви на земјата ја повлече својата вонредна монетарна поддршка.

Централната банка е на пат да објави уште едно зголемување на каматните стапки од 75 базични поени овој месец за да ја поттикне инфлацијата. Зголемувањето на каматните стапки има критични импликации за ризичните средства како Биткоин.

На 18 јуни, водечката криптовалута падна на 17.622 долари, што е најниско ниво од декември 2020 година. Ова го означи локалното дно на тековната корекција, но многу учесници на пазарот веруваат дека криптовалутата може дополнително да се сруши.

Скот Минерд, глобален главен инвестициски директор во Гугенхајм Партнерс, предвиде дека цената на БТК на крајот може да се сруши на 8.000 долари.

Роберт Кијосаки, автор на книгата за финансиска писменост Rich Dad Poor Dad, на Твитер објави дека очекува најголемата криптовалута да продолжи со својот пад додека „чека БТК да тестира ниво од 1.100 долари“.

Иако долгорочно е „биково“ настроен за индустријата за криптовалути, Мајк Новограц, извршниот директор на Galaxy Digital, признава дека биткоинот може да доживее „повеќе болка“ на краток рок.