Волстрит: S&P 500 индексот порасна, Dow Jones падна

18

На Волстрит, индексот Dow Jones денеска е во опаѓање, додека S&P 500 и Nasdaq пораснаа по многу нестабилното тргување бидејќи инвеститорите стравуваат дека ФЕД агресивно ќе ги зголеми каматните стапки поради превисоката инфлација.

Dow Jones падна за 84 поени, или 0,26 отсто, на 32.160 поени, додека S&P 500 порасна за 0,25 отсто, на 4.001 поен, а Nasdaq индексот за 0,98 отсто, на 11.737 поени.

По остриот пад во претходните три дена, S&P 500 и Nasdaq вчера благо пораснаа, благодарение на корекцијата на цените на акциите на големите технолошки компании како Apple.

Овие акции беа поддржани од падот на приносот на обврзниците. Приносите на 10-годишните обврзници деновиве достигнаа највисоко ниво во последните три години, бидејќи се очекува дополнително зголемување на каматните стапки на американската централна банка, но вчера се лизнаа под 3 отсто.

И додека ова имаше позитивно влијание врз акциите на технолошките гиганти, цените на акциите на банките паднаа.

Тргувањето беше нестабилно во текот на денот, при што индексите се менуваа помеѓу позитивни и негативни области.

Инвеститорите се неизвесни пред извештајот за инфлацијата во САД, кој ќе биде објавен во среда, и се надеваат на знаци за намалување на инфлаторните притисоци.

Стравувањата дека ФЕД ќе мора да ги зголеми каматните стапки поагресивно од очекуваното поради инфлацијата, која е на највисоко ниво во последните 40 години, се главната причина за остриот пад на цените на акциите во последните недели. Но, постојат и други причини.

„Станува збор за продажба на акции од страв. Тоа не може да биде само поради зголемувањето на каматните стапки на ФЕД, бидејќи го видовме претходно. Инвеститорите се загрижени за многу работи, од зголемувањето на каматните стапки и високата инфлација, до војната во Украина , за прекини на синџирот на снабдување и „затворања“ во Кина поради Ковид“, вели Џејк Долархид, директор во Longbow Asset Management.

ФЕД минатата недела ги зголеми каматните стапки за 0,50 процентни поени, откако ги зголеми за 0,25 процентни поени во март, а каматните стапки ќе се зголемат за 0,50 процентни поени во следните сесии.

Затоа, инвеститорите стравуваат дека агресивното заострување на монетарната политика ќе го забави и онака бавниот раст на најголемата светска економија.

Лорета Местер, претседател на филијалата на ФЕД во Кливленд, вчера изјави дека економијата доживува турбуленции поради напорите на ФЕД да ја намали инфлацијата и дека нестабилноста на берзата нема да ги одврати креаторите на политиката од целите.

Американскиот претседател Џо Бајден, пак, рече дека размислува за укинување на царините за кинеските увозни производи, воведени од неговиот претходник Доналд Трамп, за да се намалат цените на американските производи.

И на европските берзи цените на акциите вчера пораснаа. Лондонски FTSE индекс се зголеми за 0,37 отсто, на 7.243 поени, додека франкфуртски DAX порасна за 1,15 отсто, на 13.534 поени, а париски CAC 0,51 отсто, на 6.116 поени.