Ворен Бафет е петти најбогат човек на светот: Сè уште живее во куќата што ја купил пред 65 години

211

Куќата на Ворен Бафет (92), кој е извршен директор на конгломератот Беркшир Хатавеј, се наоѓа во Омаха, град во американската сојузна држава Небраска.

Ја купил за 31.500 долари, што денес е 329.000 долари, јавуваат американските медиуми.

– Тој е автентичен. Автентичноста на Бафет е навистина реална, бидејќи тој го живее она што го кажува – изјави репортерката на CNBC, Беки Квик, која често го интервјуира.

Во своето писмо од 2010 година до акционерите, Бафет често ја споменуваше вредноста на поседувањето дом и го истакнуваше неговиот дом како трета најдобра инвестиција во животот. Тој наведе два венчални прстени како првите две најдобри инвестиции.

Куќата има пет спални соби и е на пет минути возење од седиштето на конгломератот Беркшир Хатавеј.

Изградена е во 1921 година и сега се проценува дека вреди 1,2 милиони долари.

Како што пренесува CNBC, милијардерот нема намера наскоро да го замени овој дом со полуксузен имот.

– Среќен сум таму. Би се преселил ако мислам дека ќе бидам посреќен на друго место. Зима ми е топло, лето ладно, удобно. „Не можев ни да замислам да имам подобра куќа“, изјави тој за Би-Би-Си во 2009 година.

И покрај тоа што американскиот деловен медиум Блумберг процени дека неговото богатство вреди 106 милијарди долари, тој е личност која не троши многу.

Тој неодамна го замени телефонот на преклоп од 20 долари за iPhone 11 од 2020 година, иако Apple е трета по големина инвестиција на неговиот конгломерат.

На петминутното возење до канцеларијата, тој обично купува појадок во синџир ресторани за брза храна – Мекдоналдс, каде во просек троши околу три долари.