Вредноста на биткоинот се зголемува

28

Продолжениот пораст на вредноста на биткоинот им дава на крипто ентузијастите трошка надеж за закрепнување на пазарот по повеќе од една година лоши времиња.

Најтргуваниот токен во светот напредуваше девет последователни дена, што е најдолга низа од 2020 година. Биткоинот доби повеќе од 10 проценти овој месец, а вториот најтргуван токен етер е зголемен за околу 17 проценти.

Утрово до осум часот по средноевропско време, биткоинот поскапе за 1,2 отсто на 18.149 долари. Во еден момент неговата цена беше 18.258 долари, но во меѓувреме дојде до корекција. Етер се искачи за повеќе од четири проценти, додека лавината на криптовалутите скокна околу девет проценти.

Прогнозите на инвеститорите дека инфлацијата полека се лади и дека Федералните резерви ќе го забават темпото на зголемување на каматните стапки им помогнаа на сите класи на средства на почетокот на 2023 година. За биткоинот, неодамнешните добивки се остар контраст со минатогодишниот пад од повеќе од 60 проценти, што кулминираше со падот на берзата FTX.