Xiaomi “под лупа“ и во Германија

25

Германската федерална агенција за сајбер безбедност BSI спроведува технички преглед на мобилни телефони на кинеската компанија Xiaomi, изјави во средата портпаролот на германското Министерство за внатрешни работи. Портпаролот не даде детални детали за тоа каква проверка спроведува агенцијата, пренесува Ројтерс.

Според британската агенција, литванскиот државен орган за сајбер безбедност минатата недела објави дека телефоните на Xiaomi имаат вградена опција за откривање и цензурирање на термини како „Слободен Тибет“, „Да живее независноста на Тајван“ или „Движење за демократија“ “.

Претходно оваа недела, Xiaomi објави дека ангажира независни експерти, како трета страна, за да ги проценат тврдењата на Литванија дека нејзините паметни телефони имаат вградена опција за цензура.