За прв пат по 20 години САД купуваат милиони барели нафта за резерви

69

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден планира да купи 60 милиони барели сурова нафта во третиот квартал за прв пат во 20 години за да ги надополни стратешките резерви, откако претходно одобри рекордно ослободување нафта од резервите за шест месеци, пишува Си-Ен-Ен.

Телевизијата јавува, повикувајќи се на доверлив извор од Министерството за енергетика, дека „долгорочниот план за набавка“ на нафта за националните резерви ќе биде објавен подоцна, пренесува Танјуг.

Испораката на првите 60 милиони барели, според Си-Ен-Ен, би се плаќала со приходите од продажбата на нафта од резервите за итни случаи.

Планот предвидува процесот на надополнување на стратешките нафтени резерви на САД да трае со години.

Швајцарскиот аналитичар на пазарот на стоки UBS, Џовани Стауново, изјави за Блумберг дека цената на нафтата на пазарот сега ќе се одредува врз основа на количините што САД планираат да ги купат, со оглед на влошената ситуација со понудата и недостатокот на капацитет за складирање.

На 31 март, претседателот Бајден одобри ослободување на 1,0 милиони барели нафта дневно од стратешките резерви на земјата за шест месеци, во обид да ги намали високите цени на „црното злато“.