За прв пат во историјата се продаде куќа како NFT

140

И покрај неговата флуктуирачка вредност, NFT, „единставен“ дигитален артефакт, и понатаму останува популарен. Предмети кои се движат од видео-записи преку твитови до слики се продаваат како дигитални колекционерски предмети.

Сега, Web3 и Metaverse полагаат право на недвижноста. NFT куќа од реалниот свет е продадена за 175.000 долари за време на викендот во Колумбија, Јужна Каролина.

Куќата има три спални соби и неодамна е реновирана. Содржи голема дневна, трпезарија заедно со кујна, како и поплочен двор.

Има и мастер апартман со гардеробер и двоен тоалет, пренесува Entrepreneur.

Имотот за изнајмување беше „продаден на Roofstock onChain NFT пазарот со пренесување на идентитетот на Home onChain на адреса на Ethereum во сопственост на купувачот на домот Адам Слипакоф“, објави Unusual Whales.

Компанијата која сака да продаде куќа создава NFT што ја претставува сопственоста на куќата. Кој ќе го купи тој NFT тогаш го поседува средството. Иако купувањето е дигитално, сопственоста е многу реална – кој и да поседува NFT, поседува физички дом во реалниот свет.

Историското купување го означува почетокот на она што потенцијално би можело да биде иднината на недвижен имот како NFT, што веројатно ја отвора вратата дека купувањето криптовалути за недвижен имот може да стане остварлив извор на финансирање, пишува порталот.