За Русите, Тајланд е новата Црна Гора

47

На најголемиот тајландски остров почнаа да пристигнуваат Руси барајќи засолниште. Тајландската агенција за недвижности „Најт Френк“ вели дека бројот на продадени вили на островот се зголемил за 82 отсто минатата година, а околу половина биле купени од Руси.

Следствено, за новите „жители“ никнуваат нови ресторани, сауни и концертни места.

Според податоците на тајландското Министерство за туризам и спорт, во периодот од јануари до јуни годинава во Тајланд пристигнале околу 791.574 руски државјани, што е зголемување за повеќе од 1.000 отсто во однос на истиот период лани.

Повеќе од половина од нив полетаа директно до аеродромот во Пукет. Туристичкото здружение на Пукет наведува дека тие биле најбројните туристи на островот.

Купувачите кои зборуваат руски купуваат најмногу имоти во Пукет, изјави за Блумберг Кристијан Штајнбах, директор за продажба. Тој направи една од своите најпрофитабилни зделки минатата година кога руски купувач купил 16 вили.

„Можете да добиете високи понуди за кирија“, рече тој.

Освен тоа, има многу луѓе кои само сакаат да живеат на убаво место.

Во Југоисточна Азија, министерот за надворешни работи Сергеј Лавров официјално отвори конзулат во Пукет во јули и се сретна со својот тајландски колега по тој повод.

Дипломатската канцеларија се наоѓа во Ројал Пхукет Марина, заедница на брегот која вклучува пристаништа за јахти, апартмани и одвоени вили по цена од околу 300.000 долари до неколку милиони долари.

Додека земјите во Европа и Блискиот Исток долго време беа главните засолништа за Русите, плажите на Тајланд, ноќниот живот и отвореноста на места како Пукет, Краби и Патаја обезбедија прифатлива алтернатива во Азија дури и пред почетокот на војната во Украина во февруари 2022 година.

Откако Путин ја започна својата инвазија, ЕУ им го отежна патувањето на Русите во земјите-членки, а многу директни летови до европските градови беа откажани. Ова ги турна Русите во земји со лесен влез, како што се Обединетите Арапски Емирати, Турција и Тајланд.

Шефот за продажба на недвижности во Пукет вели дека Тајланд минатата година воведе неколку нови визни програми кои овозможуваат подолг престој за оние кои носат пари или посебни вештини, во области како што се ИТ, социјалните медиуми и крипто средствата.