Златна реплика од стапалото на Лионел Меси на продажба во Јапонија

47

Стапалото од Лионел Меси доби своја копија од чисто злато која во целост го отсликува најмоќното оружје на најдобриот фудбалер во светот.

Solid-gold-Lionel-Messi-foot

Статуата, која тежи 25 килограми и вреди неверојатни 5,25 милиони долари, е направена од страна на скулпторот Гинза Танака во чест на 4-та по ред и рекордна Ballon d’Or награда за Меси.

Златното стапало е веќе пуштено во продажба во Јапонија заедно со неговите минијатурни верзи кои се исто така направени од чисто злато.

Дел од профитот од продажбата ќе оди за настраданите во земјотресот и цунамито што ја погодија Јапонија пред две години. Средствата ќе бидат распределени од Лео Меси Фондацијата, хуманитарна организација водена од фамилијата на Меси.