Зошто акциите на кинески BYD се омилени на легендарниот инвеститор Чарли Мангер

15

Чарли Мангер, 99-годишниот потпретседател на Беркшир Хатавеј и долгогодишен пријател и деловен соработник на Ворен Бафет, рече дека тој останува обожавател на акциите на многу големи банки, иако компанијата ги намалила своите најголеми финансиски акции. Тој, исто така, ја засили својата долгогодишна критика за криптовалутите.

„Можеби имам различни идеи [од Бафет]“, рече Мангер за банкарските акции на годишниот состанок за „Дејли журнал“ со седиште во Лос Анџелес, каде што тој беше претседател до минатата година. Мангер останува директор на одборот на Daily Journal и е еден од неговите најголеми инвеститори.

Daily Journal, како Беркшир Хатавеј, е конгломерат кој исто така поседува некои индивидуални акции. Портфолиото на Daily Journal е многу помало од она на Беркшир. Но, како што пишува CNN, компанијата поседува акции во четири важни компании: Bank of America, US Bancorp и Wells Fargo, но и во кинеската Alibaba.

Мангер рече дека не сака да ги продаде банкарските инвестиции на Daily Journal бидејќи Daily Journal купи многу акции кои беа на дното за време на финансиската криза 2008-2009 година.

„Не е толку лошо за нас. Подготвени сме да ги задржиме некое време“, рече тој.
Мaнгер, кој повремено пиеше диетална кока-кола (Кока-Кола е една од најголемите поединечни акции на Беркшир) и јадеше кикиритки од See’s Candies во сопственост на Беркшир за време на разговорот, беше прашан и за ChatGPT и како тоа може да влијае на индустријата за вести.

„Вештачката интелигенција е многу важна, но има многу луди реклами за неа. Впрочем, вештачката интелигенција нема да излечи рак“, рече тој. „И во тоа има многу глупости. Сметам дека тоа е мешан благослов“.

За Кина и криптовалутите
Менгер, исто така, беше запрашан за некои од инвестициите на Daily Journal во Кина, особено во светлината на наводната контроверза со кинески шпионски балон и репресијата на таа земја врз многу домашни компании.

Тој рече дека останува оптимист за кинеската економија, но призна дека инвестицијата на Daily Journal во Алибаба била „една од најлошите грешки“ што некогаш ги направил.

Мaнгер, исто така, беше запрашан зошто тој и Бафет претпочитаат да поседуваат акции во кинескиот производител на електрични возила BYD наместо американската Tesla на Илон Маск.

„Тесла ги намали цените во Кина двапати минатата година. BYD ги зголеми цените. Ние сме директни конкуренти. „BYD е толку далеку пред Tesla во Кина… тоа е речиси смешно“, рече Munger.

BYD неодамна соопшти дека очекува рекорден прилагоден годишен профит во 2022 година од 16,3 милијарди јуани (2,4 милијарди долари), што е за околу 1.200% повеќе од 2021 година.

„BYD заработи повеќе од две милијарди долари по оданочување во автомобилскиот бизнис во Кина минатата година. Неверојатно е тоа што се случи“, изјави Мaнгер. „Ако се пресмета целиот производствен простор што го имаат во Кина за производство на автомобили, тоа би бил голем процент од островот Менхетен, а никој никогаш не слушнал за нив пред неколку години.

Долгогодишниот инвеститор го нарече извршниот директор на Tesla, Илон Маск, талентиран и „чуден“. Тој претходно изјави дека она што Маск го постигнал во автомобилскиот бизнис е „мало чудо“.

Мангер, кој беше истакнат критичар на биткоинот и другите криптовалути, продолжи со својот напад на дигиталното средство, постојано поврзувајќи го крипто со експлозивно оптоварување.

„Мислам дека луѓето кои се противат на мојот став се идиоти“, рече тој, додавајќи дека инвеститорите треба да ги избегнуваат луѓето кои промовираат криптовалути, уште еднаш велејќи дека криптовалутите се „безвредни“, „луди“, „смешни“ и „неискажливи“.

Мангер неодамна напиша мислење за Wall Street Journal, сугерирајќи дека САД треба да ги забранат криптовалутите.