Зошто ова може да биде најлошата година во историјата на криптовалутите?

30
2022 година започна со многу ветувања за инвеститорите во крипто-просторот, но шест месеци подоцна приказната се претвори во мрачен кошмар.

До крајот на 2021 година, цените на криптовалутите се движеа на рекордно високо ниво, а глобалната пазарна капитализација беше на чекор од 3 трилиони долари. Биткоинот (БТК) достигна 68.000 долари, а ентузијастите направија смели предвидувања дека средството ќе ја надмине границата од 100.000 долари во првите два квартали од 2022 година.

Дојде 2022 година, но предвидувањата не се остварија. Наместо тоа, индустријата беше потресена од скандали по скандали кои одземаа дел од вредноста на криптовалутите. NFT беше првиот што стана жртва откако OpenSea, најголемиот пазар на NFT, претрпе „експлоит“ што доведе до загуба на милиони.

Оттогаш, обемот на трансакциите на NFT падна за повеќе од 50% од највисоките нивоа во 2021 година, што ги поттикна експертите да се запрашаат дали балонот пукнал. Неодамнешното истражување на DEXterlabs покажа дека повеќе од половина од NFT инвеститорите сè уште се немаат повратено од нивната инвестиција.

Работите станаа уште полоши кога TerraUSD (UST), третата по големина стабилна монета, ја загуби фиксацијата со доларот. Последиците беа хаотични, бидејќи инвеститорите загубија милијарди долари, а целиот екосистем на Terra пропадна под тежината на инцидентот. Истраги беа спроведени од регулаторни агенции, кои открија невнимание, што се закануваше да ја доведе целата индустрија во конфликт со регулаторите.

Трагедијата на Terra ги турна цените уште пониски, но токму кога инвеститорите помислија дека крипто-зимата е речиси завршена, Celsius објави дека ги суспендира сите повлекувања поради „екстремните пазарни услови“. По објавувањето, Биткоин падна на 18-месечен минимум од 22.000 долари – а пазарната капитализација на криптовалутите падна под 1 трилион долари.

Во првата половина од годината, хакерите исто така станаа активни со силен фокус на децентрализираните финансии (DeFi). Само во првиот квартал, хакерите украле повеќе од 1,22 милијарди долари, што е осум пати повеќе од загубата во истиот период. Мичел Амадор, извршен директор на Immunefi, предупреди дека индустријата треба да се подготви за пософистицирани напади во наредните месеци.

„Како што расте DeFi, овој тип на напади станува се попрофитабилен“, рече Амадор.

Дали 2022 година може да ги промени работите?

Мислењата во моментов се поделени околу тоа дали работите можат да се свртат во корист на екосистемот. За песимистите, има неколку индикации дека работите би можеле да се свртат за криптовалутите, со одложувањето на „бомбата за тешкотија“ за спојувањето на Етереум што фрла сомнеж во индустријата.

Кавита Гупта од „Delta“ вели дека „цврсто верува дека сè уште не сме го виделе дното“, бидејќи верува дека 14.000-16.000 долари би можеле да бидат совршено дно. Други, како што е Скот Минерд од Guggenheim, предвидуваа дно за средството од 8.000 долари, додека Питер Шиф ги предупредува инвеститорите да не купуваат „пад“.

Иако работите може да изгледаат мрачни за индустријата во моментот, оптимистите се надеваат дека регулативите ќе понудат појасна рамка за индустријата. Неодамнешниот нацрт-закон на Синтија Лумис и Кирстен Гилибранд беше поздравен од крипто-заедницата, додека одобрувањето на Комисијата за хартии од вредност (SEC) за местото на Bitcoin ETF може да биде катализатор за промена на трендот.