Американскиот Конгрес изгласа забрана за увоз на енергенти од Русија

32

Веднаш по Сенатот, Претставничкиот дом на САД изгласа забрана за увоз на енергија од Русија како одговор на специјалната воена операција на земјата во Украина.

За предлог-законот гласаа 413 конгресмени, а против беа девет.

Претходно во средата иницијативата беше едногласно поддржана од Сенатот. Тоа во суштина ја повторува одлуката на американскиот претседател Џо Бајден, кој на почетокот на март забрани увоз на енергија од Руската Федерација и нови инвестиции во рускиот енергетски сектор.