Аналитичар предупредува на потенцијални падови во Bitcoin

41

Bitcoin ја отвори својата трговска сесија на Волстрит на повеќе од 41.500 долари на 21 март, откако минатонеделните добивки продолжија.

Наспроти позадината на раздвижената берза, најголемата криптовалута покажа мешани знаци на најниски временски рамки, додека трговците чекаа да видат колку долго може да трае тековната траекторија.

За популарниот трејдер Crypto Ed, зоната од 41.500 долари беше од суштинско значење како потенцијална потпора – може да дојде до враќање и продолжување, што ќе овозможи долги позиции, но пад би значел движење под поддршката од 40.000 долари.

Во неговото последно ажурирање на YouTube, тој идентификуваше 37.000 американски долари како потенцијална надолна цел.

Во меѓувреме, анализирајќи ја четиричасовната табела, трговецот Пјер рече дека зоната од 40.800 до 41.200 долари „треба да се задржи“.

„LTF (долгорочна временска рамка) денес се врти според мене (во случај на пробив, се качува на 42 – 42.500)“, заклучи тој во тема на Твитер.

Во меѓувреме, осврнувајќи се на пошироката макро слика, Мајк МекГлоун, висок стратег во Bloomberg Intelligence, имаше некои алармантни вести за оние кои се надеваат дека закрепнувањето на берзата ќе трае многу долго.

„Значи, ние ја имаме најпроширената берза во последните 20 години, односно најскапата берза во однос на БДП во историјата на човештвото, најскапата берза во однос на недвижен имот и глобалните акции… и дел од тоа е двигател на инфлацијата, а ФЕД треба да ја потисне таа инфлација“, изјави тој за подкастот „Wolf of All Streets“ во понеделникот.

„Значи, за мене, ова е клучната загатка оваа година; дека доколку не се пополни – т.е берзата ќе падне околу една третина – тогаш тоа ќе биде проблем“.

МекГлоун ги наведе навестувањата од Џером Пауел, претседател на Федералните резерви на САД, дека поагресивно зголемување на каматните стапки за ублажување на инфлацијата може да дојде на следниот состанок на Федералниот комитет за отворен пазар.

„Ова беше моето предупредување – луѓе кои сè уште не го разбираат – „Не купувајте пад“ – ова е за луѓе кои не ги научиле лекциите“, рече тој.

Тој постави цел од 100.000 долари специјално за BTC, но спомна дека пазарот „прво лесно може да види 30.000 долари“.