Apple ќе ги претстави своите нови уреди на 13 септември

35

Овогодинешното претставување на Apple на кое ќе бидат претставени најновите производи на брендот ќе се одржи на 13 септември, пренесува iDropNews.

На настанот се очекува Apple да ги прикаже 6,1-инчниот iPhone 14, 6,7-инчниот iPhone 14 Max, 6,1-инчниот iPhone 14 Pro и 6,7-инчниот iPhone 14 Pro Max.

Оваа година, компанијата од Купертино ќе се фокусира на разликите помеѓу професионалните и непрофесионалните iPhone-и.

Се известува дека ќе го снабдува iPhone 14 Pro со 4-nm SoC A16 Bionic, додека другите ќе бидат опремени со 5-nm SoC A15 Bionic, кој го знаеме од iPhone 13.

Повеќето корисници немаат поим на кој систем се базира нивниот телефон.
Повторната употреба на SoC може да му помогне на Apple да ги направи iPhone 14 и iPhone 14 Max поконкурентни во цената.

Дури и ако компанијата повторно го користи SoC A15 Bionic во непрофесионалниот iPhone 14, веројатно ќе даде друго име, како што е A16 Bionic. Тогаш новата платформа ќе се вика SoC Apple A16 Pro.

Другите разлики ќе вклучуваат замена на слотот на iPhone 14 Pro со слот во форма на i, во кој ќе бидат сместени камерите FaceTime и True Depth.

Очекуваните подобрувања кај iPhone 14 Pro и iPhone 14 Pro Max вклучуваат ProMotion дисплеј од 120 Hz и широкоаголна камера од 48 мегапиксели.

Се шпекулира дека цените за iPhone 14 и iPhone 14 Max започнуваат од 800 и 900 долари, соодветно. Цените на iPhone 14 Pro и iPhone 14 Pro Max ќе се движат помеѓу 1100 и 1200 долари.

На настанот во септември се очекуваат и AirPods Pro 2 и три паметни часовници Apple Watch.