Азиски пазари: Индексите во плус, силен раст на кинескиот услужен сектор

9

Азиско-пацифичките пазари беа главно повисоки во петокот, следејќи ги добивките на Волстрит во текот на ноќта, откако претседателот на ФЕД на Атланта, Рафаел Бостик, рече дека е „цврсто“ за задржување на зголемувањето за четвртина поени.
Кинескиот услужен сектор забележа скок во активноста, според индексот на менаџери за набавка на глобални услуги Caixin/S&P, со читање од 55 во февруари од 52,9 во јануари.

Индексот Ханг Сенг во Хонг Конг порасна за 0,7%, додека Технолошкиот индекс Ханг Сенг порасна за 1,6%. Во Кина, Shenzhen Component падна за 0,2%, а Shanghai Composite се искачи за 0,2%.

Никеи 225 порасна за 1,53%, водечки добитник во регионот, а Topix се искачи за 1,24%, бидејќи инфлацијата во јапонскиот главен град покажа пад во февруари во однос на претходниот месец.

Во Австралија, S&P/ASX 200 порасна за 0,44%, додека јужнокорејскиот Kospi порасна за 0,15%, а Kosdaq за 1,36%.

Во текот на ноќта во САД акциите првично беа под притисок на почетокот на трговскиот ден, но попладнето закрепнаа по забелешките на Бостик. Dow Jones Industrial Average ги предводеше добивките меѓу главните американски индекси, зголемувајќи се за 1,05%, додека S&P 500 и Nasdaq Composite затворија за 0,76% и 0,73%, соодветно.

Според аналитичарот, кинеската интернет компанија Билибили има уште долг пат до профитабилноста.

„Проблемот со монетизацијата и нето загубата ги загрижува инвеститорите. Долг е патот за нив да се изедначат“, рече Шон Јанг, директор на Blue Lotus Capital Advisors, на емисијата „Squawk Box Asia“ на CNBC во петокот.

Неговите коментари доаѓаат откако компанијата во четвртокот објави помали нето загуби за четвртиот квартал и целата 2022 година.

„Кинескиот видео сектор е многу конкурентен сегмент. Билибили мора да потроши многу во однос на градењето содржина“, рече Јанг.