Азиски пазари: Неизвесна трговија, благ пораст на индексите

19

На азиските пазари во вторник, првиот работен ден од новата година, тргувањето е неизвесно бидејќи нема многу причини за купување акции, додека кинеските берзански индекси пораснаа, додека на останатите пазари паднаа.
Индексот MSCI на азиско-пацифичките акции, без Јапонија, порасна за 0,5 отсто околу 07:00 часот, откако минатата година падна за 19 отсто, што е негова најголема загуба од 2008 година.

Утрово цените на акциите во Шангај и Хонг Конг пораснаа меѓу 0,6 и 1,3 отсто, додека во Јужна Кореја и Австралија паднаа меѓу 0,2 и 1,3 отсто. Во Јапонија не работат поради празници.

На самиот почеток на тргувањето берзанските индекси во Шангај и Хонг Конг беа во минус, како и азискиот MSCI индекс поради слабите кинески економски показатели.

Покрај тоа, вирусот Ковид брзо се шири во Кина, што може да изврши притисок врз здравствениот систем и целата економија.

„Најопасните недели од пандемијата се пред Кина. Властите не прават речиси ништо за да го забават ширењето на инфекцијата, а бидејќи сезоната на патувања започна пред кинеската Нова година, бранот на инфекција ќе се прошири и во оние делови од земјата кои досега беа поштедени од Ковид “, предупредија аналитичарите на Capital Economics.

Тие, исто така, нагласија дека економската активност ќе остане потисната се додека бранот зараза не стивне.

Сепак, по првичниот пад, кинеските берзански индекси подоцна закрепнаа бидејќи пазарот се надеваше дека ситуацијата наскоро ќе се подобри.

На другите азиски берзи нема таков оптимизам бидејќи се очекува и во новата година централните банки да продолжат да ги зголемуваат каматните стапки за да ја потиснат инфлацијата, а многу економии во светот ќе западнат во рецесија.

Извршната директорка на ММФ, Кристалина Георгиева, вчера во интервју за американската телевизија Си-Би-Ес изјави дека новата година ќе биде потешка од минатата, поради истовремено забавување на растот на три големи светски економии.

На азиските инвеститори им недостигаат насоки од Волстрит бидејќи вчера немаше работа во САД поради празникот, додека утринава американските фјучерси индекси се менуваат помеѓу позитивна и негативна територија.