Азиски пазари: Позитивната низа е прекината

50

Добивките на азиските индекси паднаа во четвртокот, под притисок од пониските кинески акции и повисоките американски приноси поради стравувањата дека Федералните резерви ќе продолжат да ги зголемуваат каматните стапки за да се бори против леплива инфлација.
Азиско-пацифичкиот индекс MSCI изгуби 0,4%, повлекувајќи дел од добивката од 2,1% од претходната сесија – најдобриот ден на индексот во последните два месеци. Јапонскиот Никеи (.N225) беше главно непроменет.

Индексот Ханг Сенг во Хонг Конг (.HSI) се повлече за 0,8% откако во средата ја објави својата најголема дневна добивка во речиси три месеци, кога скокна за 4,2% поради неочекувано силните отчитувања од кинеските истражувања на PMI.

Ентузијазмот на инвеститорите за повторното отворање на кинеската економија малку избледе откако Пекинг ги укина строгите контроли за Ковид-19 во декември, бидејќи аналитичарите бараат повеќе докази за да го измерат темпото на економското закрепнување.

Кинескиот годишен состанок на Конгресот на Националната партија може да даде повеќе охрабрувачки индиции кога ќе започне овој викенд за да се постават економски цели и да се изберат нови највисоки економски претставници.

Европските пазари најверојатно ќе се отворат непроменети, со пан-регионалните фјучерси на Euro Stoxx 50 во голема мера непроменети, поради претпазливост пред објавувањето на европските податоци за инфлацијата за февруари.

Просечната прогноза е за годишна бројка од 8,2%, но ризиците се на страна по изненадувањата од Франција, Шпанија и Германија.