Азиските берзи го следат растот на Волстрит, доларот ослабе

22

На повеќето Азиски берзи цените на акциите пораснаа, како и на Волстрит претходниот ден, додека доларот ослабна пред извештајот за инфлацијата во САД, што може значително да влијае на насоката на пазарот.

Индексот MSCI на азиско-пацифичкиот регион, без Јапонија, беше околу 7 часа во плус 0,3 отсто, враќајќи дел од загубите од вчера.

Истовремено, на токиската берза индексот Никеи зајакна за 0,6 отсто, додека цените на акциите во Австралија и Јужна Кореја пораснаа меѓу 0,2 и 0,5 отсто. Во Шангај и Хонг Конг тие паднаа за околу 0,1 отсто.

Така, повеќето берзански индекси го следат растот на Волстрит, каде вчера Dow Jones зајакна 1,11 отсто, додека S&P 500 порасна за 1,15 отсто, а Nasdaq индексот 1,48 отсто.

Во исто време, најмногу пораснале цените на акциите во ИТ секторот, во просек за 1,8 отсто.

Акцијата на Мета скокна
Меѓу најголемите добитници беше Мета, со скок на цената од околу 3 отсто, по извештаите во медиумите дека матичната компанија на Facebook подготвува нов круг отпуштања за да ги намали оперативните трошоци.

Ова го поттикна целиот технолошки сектор, а цените на акциите на Apple, Amazon, Nvidia и Microsoft се зголемија меѓу 1 и 3 отсто.

Дополнително, инвеститорите се надеваат на поволен извештај за потрошувачките цени, односно инфлацијата во САД, кој ќе биде објавен во вторник.

Во анкетата на Ројтерс, аналитичарите во просек очекуваат дека потрошувачките цени се зголемиле за 0,5 отсто на месечна основа во јануари. На годишно ниво, пак, растот на цените би можел да изнесува 6,2 отсто, додека во декември лани тој бил 6,5 отсто.

Инвеститорите се надеваат дека инфлацијата во иднина би можела да ослаби побрзо од очекуваното, што би ја навело американската централна банка наскоро да го прекине циклусот на зголемување на каматните стапки.

На пазарот на пари во моментов се проценува дека конечната каматна стапка, односно каматната стапка со која ФЕД би го завршил процесот на зголемување на цената на парите, до јули ќе достигне 5,1 отсто.

Доларот ослабе
А на валутните пазари падна вредноста на доларот во однос на кошничката со валути.

Индексот на доларот кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути се движи околу 103,10 поени, додека вчера во овој момент изнесуваше 103,65 поени.

Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута порасна од вчерашните 131,65 на 131,80 јени.

Јенот нагло се лула бидејќи трговците се несигурни откако јапонската влада го номинираше Казуо Уеда за нов гувернер на централната банка, што според аналитичарите е прилично изненадување.

Сепак, американската валута ослабе во однос на европската, па цената на еврото достигна 1,0735 долари, додека вчера во овој момент таа изнесуваше 1,0670 долари.

Фото: Facebook