Азиските берзи остро паднаа на почетокот на неделата

27

На азиските пазари цените на акциите нагло паднаа, како и на Волстрит во петокот, бидејќи инвеститорите стравуваат од агресивно зголемување на каматните стапки на американската ФЕД, но и од забавување на закрепнувањето на кинеската економија.

Азиско-пацифичкиот берзански индекс MSCI, без јапонскиот, беше намален за 1,6 отсто околу 6:30 часот и се лизна на најниското ниво во последните шест недели.

На токиската берза индексот Никеи падна за 1,7 отсто, додека цените на акциите во Јужна Кореја, Шангај и Хонг Конг се лизнаа меѓу 1,5 и 2,5 отсто. Во Австралија не се работи поради празниците.
Пазарите се лошо погодени од остриот пад на цените на акциите на Волстрит во петокот, бидејќи станува сè појасно дека американската централна банка агресивно ќе ги зголеми клучните каматни стапки за да ја спречи инфлацијата, која е на највисоко ниво во САД повеќе од 40. години.

Банката на федерални резерви ги зголеми каматните стапки за прв пат од 2018 година, за 0,25 процентни поени, во март, и најверојатно ќе ги зголеми за дополнителни 0,50 процентни поени веќе во мај.

Но, по коментарите минатата недела од претседателот Џером Пауел и другите лидери на ФЕД, станува сè појасно дека монетарната политика подоцна ќе се затегне агресивно.

Сега се шпекулира дека ФЕД би можел да ги зголеми каматните стапки за 0,50 процентни поени во јуни и јули. Тоа би го забавило растот на американската економија, а инвеститорите стравуваат од можна рецесија.

„Загриженоста за каматните стапки и рецесијата сега се најголем ризик за инвеститорите. Зголемувањето на цените на храната и горивата, заедно со завршувањето на програмите за стимулирање на централната банка, може да предизвика пад на потрошувачката, а со тоа и на економијата“, рече Кендис Браунинг, директорка за истражување на Банката на Америка. Сето ова не е добра вест за азиските компании бидејќи САД се нивниот најголем извозен пазар.