Бајден побара од Конгресот 13 милијарди долари за нови воени трошоци за Украина

20

Администрацијата на претседателот Џо Бајден синоќа побара од Конгресот повеќе од 13 милијарди долари за нови воени трошоци за Украина, наведувајќи ја потребата од континуирана поддршка по руската „неиспровоцирана“ инвазија на земјата минатата година.

Финансирањето ќе и помогне на Украина и на другите ранливи земји „погодени од неиспровоцираната и брутална инвазија на Русија“, напиша директорката на Канцеларијата за менаџмент и буџет (ОМБ), Шаланда Јанг во писмо до лидерот на Конгресот, Кевин Мекарти и другите.

Речиси 10 милијарди американски долари од новото воено финансирање ќе одат за неколку активности насочени кон надополнување на одбранбените написи од акциите на Министерството за одбрана и забрзување на производството на нова опрема, според ОМБ.

Барањето на Белата куќа е дел од повеќе од 21 милијарда долари нови трошоци поврзани со Украина што ги побара во четвртокот.

Барањето за финансирање бара одобрување од Конгресот пред да се исплатат парите.

Други големи барања вклучуваат – 3,3 милијарди долари за обезбедување три дополнителни месеци директна буџетска поддршка за Украина.

Ова ќе „обезбеди дека владата на Украина може да продолжи да одговара на критичните потреби, вклучително и обезбедување здравствена заштита и образование“, рече ОМБ.

Заклучно со 25 јули, САД обезбедија повеќе од 43,7 милијарди долари безбедносна помош за Украина, се вели во неодамнешното соопштение на Министерството за одбрана.