Balenciaga: 100 години уникатност, авангарда и модна револуција

27

Фото: Facebook

Луксузна модна куќа Balenciaga е основана од страна на Кристобал Баленцијага, дизајнер роден во Баскија, Шпанија. Неговите “фудбалски здолништа“ и чудните, женски, но сепак ултрамодерни форми беа заштитни знаци на куќата. Дизајнерот имаше репутација на наметнување на необичен и бескомпромисен стандард и беше наречен “учител на сите нас” од страна на Кристијан Диор.

Денес брендот е во сопственост на француската мултинационална компанија Kering.

Фото: Facebook

Историја

Кристобал Баленсијага ја основал оваа модна куќа во далечната 1919 година, а неговиот прв бутик го отворил во Сан Себастијан, Шпанија, истата година. Потоа се проширил и со филијали во Мадрид и Барселона.

Шпанското кралско семејство и аристократијата ги носеле неговите дизајни, но кога поради Шпанската граѓанска војна бил принуден да ги затвори своите продавници, Баленцијага се преселил во Париз.

Тој ја отворил својата куќа за мода во Париз на Авенија Џорџ V во август 1937 година, а неговата прва модна изложба вклучувала дизајни под силно влијание на шпанската ренесанса.

Успехот на Balenciaga во Париз бил вртоглав. Во периодот од две години, францускиот печат го пофалил како револуционер, а неговите дизајни биле едни од најбараните.

Клиентите ја ризикувале својата безбедност патувајќи низ Европа за време на Втората светска војна само за да ја видат облеката на Balenciaga.

Фото: Facebook

Во 1960-тите, Баленсијага бил иноватор во употребата на ткаенини. Истата година кралицата Фабиола од Белгија одбрала токму негова креација за својата венчавка.

Тој се стремел кон тешки ткаенини, сложени везови и задебелени материјали. Неговите трговски марки вклучувале “јаки кои стоеле подалеку од клучната коска за да дадат изглед како измамник” и ги скратувале ракавите.

Брендот денес има и свој музеј посветен на главниот креатор и основач Кристобал Баленсијага. Музејот се наоѓа во родниот град на дизајнерот Гетератија, Шпанија, а е подигнат од страна на кралицата Софија од Шпанија и Хуберт де Живанчи, почесен претседател на фондацијата Баланцијага.

Каде е брендот денес?

Денес, Balenciaga е најпознат по својата линија на мотоциклистички чанти, особено популарниот Ларијат и има осум ексклузивни бутици во САД.

Сите бутици користат уникатна архитектура, со бел под, мермер и стакло, како и црни кожни седишта, дополнети со светло зелени, црни и темно сини теписи, нагласувајќи го стремежот на брендот кон авангардата и драмата на модата.

Balenciaga денес е познат по тоа што создава авангардни структурни парчиња, предвидувајќи ја иднината на модата. Колекциите се многу популарни меѓу влијателните модни уредници, холивудските ѕвезди и топ моделите.

Лани, брендот се најде на првото место на најпопуларни светски брендови, надминувајќи го Gucci.