Бензините поевтини за 1,5, дизелот за 2,5 денари

7

Регулаторната комисија за енергетика на Република Македонија ги определите цените на горивата за следните две недели.

Според одлуката, цените на бензините Еуросупер БС – 95 и Еуросупер БС – 98 се намалуваат за 1,50 денари за литар. Од ноќеска на полноќ Еуросупер БС – 95 ќе се продава за 61,50 ден/лит, додека цената на Еуросупер БС – 98 ќе изнесува 63,50 ден/лит.

Малопродажните цени на дизелот Еуродизел (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалуваат за 2,50 ден/лит, па така цената на дизелот Еуродизел ќе изнесува 58,50 ден/лит, додека Екстра лесното масло за домаќинство ќе се продава за 47,00 ден/лит.

Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се намалува за 1,789 ден/кг и ќе изнесува 30,037
ден/кг.