Берлин одобри 400 милиони евра итна помош за жртвите на поплавите

8

Германската сојузна влада е подготвена да пружи уште поголема помош на регионот коишто неодамна беа тешко погодени од поплавите, поради што се одобрени 400 милиони евра итна помош за жртвите на природната катастрофа.

Властите ветиле дека брзо ќе почнат со реновирање на опустошените области. Владата очекува да бидат потрошени околу милијарди евра на реновирање, но уште не се знае колку ќе се вложи, додека не се процени обемот на штетите.

Најмалку 170 лица го загубија животот во минатонеделните поплави, во најголемата природна катастрофа што ѝ се случи на Германија во последните 50 години.

Фото: Pexels