Биткоинот го слави својот 15-ти роденден: Колку би заработиле доколку инвестиравте во него првиот ден

42

Биткоинот вчера го прослави својот 15-ти роденден. Некои среќници имаат причина за славење. Откако првпат започна со тргување на берзата, токенот порасна за 3,449,989,839%.

Малкумина, се разбира, би погодиле дека Биткоин ќе стане срцето на крипто индустријата од 1,3 трилиони долари. Денес, Биткоинот вреди повеќе од 670 милијарди долари и е најпопуларната и најшироко тргувана криптовалута на полето преполно со ривали.

Но, не се вознемирувајте ако пропуштивте да заработите. Шансите да се избере Биткоин како толку голем добитник пред 15 години веројатно беа еднакви на победа на лотарија, пишува инвестицискиот портал Barrons.

Вака започна сè

Токенот започна да живее во бела хартија објавена од програма под псевдонимот „Сатоши Накамото“ на 31 октомври 2008 година.

Визијата беше да се создаде еден вид електронски пари што ќе овозможи плаќања без да се оди преку банка или друга финансиска институција. Мрежата што го работи системот ќе биде дисперзирана меѓу независни компјутерски оператори кои заеднички ќе ги проверуваат и снимаат трансакциите во блокови (оттука и идејата за „блокчејн“). Во замена за нивната работа, наречена „рударство“, рударите ќе добиваат биткоини по однапред одредена стапка.

Програмерите ја започнаа мрежата на Bitcoin во јануари 2009 година. Првата снимена трансакција на берзата се случи во октомври 2009 година, кога некој испрати 5.050 биткоини на нова страница наречена New Liberty Standard и доби 5,02 долари за возврат.

Скок од 3,4 милијарди проценти

Неговиот подем оттогаш е зачудувачки. Користејќи ја почетната цена од околу една десетина од центот, криптовалутата скокна за повеќе од 3,4 милијарди проценти. По неодамнешната цена на Биткоин од 34.290 долари, таа почетна инвестиција од 5 долари би била вредна нешто повеќе од 173 милиони долари.

Најбрзиот раст на цените се случи во првите неколку години од неговото постоење, кога малку луѓе знаеја за тоа и кога ретко се тргуваше. За време на неговото постоење, инвеститорите мораа да претрпат неверојатни падови, вклучувајќи принос од 77 отсто во 2014 година, 72 отсто во 2018 година и 65 отсто минатата година.

Сопствениците на биткоин, исто така, мораа да преживеат безброј кражби и измами за да ги задржат своите токени. Гок, со седиште во Токио, беше првата голема берза за биткоини, со речиси три четвртини од тргувањето. Нагло се затвори во 2014 година, откако беше откриено дека изгубила биткоини во вредност од околу 500 милиони долари. Нејзините поранешни клиенти сè уште се борат да добијат дел од парите назад пред стечајниот суд.

Неодамна, клиентите на FTX изгубија милијарди долари во биткоин и други криптовалути во наводна измама на основачот Сем Банкмен-Фрид, кој се бори против обвиненијата на суд. Биткоинот останува далеку под својот максимум во 2021 година од повеќе од 60.000 долари, пренесува Банкар.ме.