БМВ и Мерцедес со најсилен напад на Тесла досега во сегментот на е-возила

18

БМВ и Мерцедес го прават најголемиот притисок досега кон електричните автомобили во обид да ја одбијат растечката конкуренција од кинеските играчи и да го стигнат американскиот гигант Тесла.
Во последните денови, како дел од саемот за автомобили IAA Mobility во Минхен, Германија, автомобилските гиганти претставија електрични концептни автомобили и нови платформи за нивните идни возила на батерии.

Европските производители на автомобили, за кои се сметаше дека стојат зад кинеските фирми како што се BYD поддржани од Ворен Бафет и Тесла на Илон Маск, мораа брзо да дејствуваат за да му покажат на пазарот дека се подготвени да бидат главни играчи во ерата на електрична енергија, пишува CNBC.

Во неделата, Mercedes-Benz го претстави својот концепт CLA Class, електрично возило изградено на нова архитектура што ќе ги поткрепи идните автомобили на батерии од германскиот автомобилски гигант. Компанијата соопшти дека концептниот автомобил има досег од 750 километри (466 милји), како и способност да достигне опсег од 400 километри со само 15 минути полнење.

Извршниот директор на Мерцедес Ола Калениус зборуваше за автомобилот, нарекувајќи го „револуционерен развој“ за германската компанија.

„Со тие бројки за ефикасност, таков опсег, такво брзо полнење, не знам за ниедно возило, во таа класа, што може да се совпадне со тоа“, изјави Калениус за Анет Вајсбах од CNBC во неделата.

Во саботата, ривалот BMW го покажа „Vision Neue Klasse“, уште еден електричен концепт автомобил што ги нагласува амбициите за електрични возила на компанијата. Neue Klasse е новата архитектура на BMW за неговите електрични возила. Првите возила базирани на оваа платформа треба да влезат во производство во 2025 година.

„За само две години, овие автомобили ќе бидат на патиштата и, генерално, го водиме BMW во нова ера на иновации и одржливост. Тоа е целта на нашата изложба овде во IAA, изјави извршниот директор на BMW, Оливер Зипсe, за Arabile Gumede на CNBC.

Зипсe рече дека BMW ќе ја удвои продажбата на електрични возила оваа година. До крајот на 2023 година, 15% од глобалната продажба на BMW ќе биде електрични возила со батерии, додаде тој.

Наменските EV платформи на Mercedes и BMW отстапуваат од претходните архитектури каде што би ги приспособиле моторите со внатрешно согорување или хибридните модели и би додале батерии. Ова е најголемиот притисок на компанијата досега кон нова платформа за ерата на електрични возила.

Аналитичарите велат дека најавите на Мерцедес и БМВ се големи чекори, но може да ги остават зад Тесла.

„Новите платформи на Мерцедес и БМВ за првпат покажуваат на што ќе можат европските OEM [производителите на оригинална опрема]. Овие автомобили се веројатно уште една година, но нивните спецификации покажуваат дека европските OEM ќе можат да создадат привлечни производи“, изјави Даниел Роеска, виш истражувачки аналитичар во Бернштајн Рисрч, за CNBC преку е-пошта.

Роеска рече дека овие нови платформи „во голема мера ќе го затворат јазот“ кон Тесла и кинеските играчи, „но не целосно“.

БМВ и Мерцедес чекорат понатаму на се поконкурентниот пазар на електрични возила, на кој во голема мера доминираат Тесла и различни кинески играчи.

Tesla држеше 20% од глобалниот пазар на електрични возила во вториот квартал, следен од BYD со 15%, според Counterpoint Research.

И конкуренцијата стана поостра благодарение на ценовната војна во голема мера поттикната од Тесла. Американскиот производител на автомобили почна да ги намалува цените во 2023 година, ветувајќи дека ќе ги жртвува маржите на краток рок за да го зголеми уделот на пазарот.

И Мерцедес и БМВ играат во премиум сегментот на пазарот, каде што се натпреваруваат автомобили како Модел С и Модел X на Тесла. Додека се подготвуваат да пуштат повеќе електрични возила во наредните години, Мерцедес вели дека неговиот фокус не е на туркање големи количини.

„Ние не притискаме квантитет, туку се фокусираме на вредноста наместо на количината“, рече Калениус.

Во меѓувреме, стратегијата на Фолксваген се чини дека е да лансира автомобили по различни цени за да зафаќа различни сегменти на пазарот.

Компанијата во неделата објави дека ќе лансира единаесет нови целосно електрични модели до 2027 година, што го нагласува нејзиниот притисок за електрични возила.