Cadillac Escalade IQ – Луксузниот SUV ја доби својата електрична верзија

39

Escalade е еден од најважните модели на Cadillac, па производителот воопшто не штедеше и направи огромен исчекор со лансирањето на електричната верзија IQ

Cadillac Escalade е еден од најпознатите автомобили на светот, кој го дефинира американскиот бренд и неговиот став за американскиот луксуз. И покрај скромните почетоци, популарниот SUV стана икона и компанијата продаде над еден милион примероци откако беше претставен во 1998 година. Иако значително напредна во текот на годините, моделот минува низ најрадикалната промена досега бидејќи Cadillac ќе стане целосно електричен бренд 2030 година. Ова значи дека електричен Escalade беше неизбежен и сега ја забележа својата премиера како Escalade IQ.

Дизајн кој го надминува легендарниот изглед

Новиот дизајн комбинира елементи од Lyriq и Escalade. Елегантниот стил е повеќе од само изглед бидејќи аеродинамиката игра важна улога кога станува збор за опсегот и ефикасноста. Како резултат на тоа, коефициентот на отпор е намален за приближно 15% благодарение на подвозјето, активниот долен довод и аеродинамички оптимизирани тркала од 24 инчи.

Светлатата отсекогаш играле важна улога во дизајнот на Кадилак. Вертикалните фарови имаат мали врвови од страната, додека задните светла се тенки и многу поавантуристички од она што го има кај моделот со погон на согорување. Нив ги спојуваат осветлените рачки на вратите и блескав гребен на Cadillac на контролната табла, кој се гледа од надвор од возилото.

Меѓу другите карактеристики, тука се електричните врати кои имаат моторизирана порта за полнење што автоматски се отвора со допир. Остатокот од дизајнот е многу попријатен и претставниците на Cadillac најавија Luxury и Sport нивоа на опременост. Првиот има акценти на избрусен алуминиум, додека вториот добива темни метални завршетоци и црно елементи. Клиентите можат да се одлучат и за двобоен дизајн благодарение на контрастниот црн покрив.

Во однос на големината, Escalade IQ е вистински џин и е долг 5.697 милиметри, широк 2.389 мм и висок 1.934 мм со меѓуоскино растојание кое опфаќа 3.460 мм.

Чекор напред и во внатрешност

Квалитетот на материјалот и дизајнот кај Cadillac Escalade со лансирањето на новиот IQ конечно изгледаат на исто ниво со BMW и Mercedes, главните конкуренти на американскиот луксузен бренд. Кабината е инспирирана од ултра луксузниот Celestiq и располага со заоблен дисплеј од 55 инчи со звучници кои функционираат како крајни капачиња. Приближно 35 инчи се посветени на возачот и ова вклучува централен инфозабавен систем со вграден Google. Ова обезбедува пристап до Google Maps, Google Assistant и Google Play каде што сопствениците можат да ги преземаат своите омилени апликации.

Подолу, има 11-инчен преден команден центар кој се чини дека е фокусиран на контролите на климата и поставките на возилото. Нему му се придружува елегантен контролер и безжичен полнач за паметни телефони.

Направен за уживање

Сопствениците кои се возат со шофер ќе го имаат пакетот Executive Second-Row Seating, кој има централна конзола, како и индивидуални седишта со функции за греење, вентилација и масажа. Други најважни моменти вклучуваат два дисплеа од 12,6 инчи, заден команден центар и маси за фиоки што може да се складираат. Пакетот вклучува и двоен безжичен полнач за паметни телефони, како и USB-C и HDMI порти.

Escalade IQ има нов двокрак управувач и дрвени облоги со ласерско гравирање со достапно осветлување. Аудио-системот AKG Studio со 19 звучници е стандарден, додека облогите „Ниво 2“ доаѓаат со референтен систем AKG Studio со 36 звучници. Споменатиот Executive Second-Row Seating пакет го зголемува бројот на звучници до 40 благодарение на звучниците поставени во задните потпирачи за глава.

Како што може да се очекува од еден ваков автомобил, Escalade IQ доаѓа со мноштво други системи за помош на возачот, вклучително и асистенција за управување со слепа зона, автоматско сопирање за итни случаи на крстосница, предно сопирање за пешаци и велосипедисти, Super Cruise и систем за камери со HD Surround Vision. Купувачите ќе најдат и зајакнат систем за автоматска помош при паркирање, кој може „автоматски да управува, сопира и да менува брзини за да го паркира возилото во наменски паралелен или нормален паркинг простор“.

Перформанси на кои може да се позавиди

Escalade IQ има батериски пакет со 24 модули со капацитет од 200 kWh, што ќе му овозможи на моделот да има опсег од приближно 725 километри. Тоа е повеќе од Mercedes EQS SUV 580 4MATIC и BMW iX M60.

Импресивните бројки не завршуваат тука бидејќи системот со погон на сите тркала со двоен мотор произведува комбинирана моќност од 689 КС и 834 Nm вртежен момент. Тоа се искачува до 760 КС и  1.063 Nm во режимот Velocity Max.

Претставниците на Cadillac не навлегоа во многу други специфики, но потврдија дека моделот има архитектура од 800 волти и ќе може да добие досег до 160 километри за само 10 минути со помош на брз полнач DC.

Escalade IQ се вози на платформата Ultium и има Magnetic Ride Control 4.0, како и адаптивна воздушна суспензија. Вториот овозможува возилото да се подигне за 25 мм или да се спушти до 50 мм.

Управувањето со четири тркала доаѓа стандардно и е многу попрактично бидејќи им овозможува на задните тркала да се вртат во иста или спротивна насока како и предните тркала.

Cadillac Escalade IQ за 2025 година ќе се произведува во Factory Zero, а цената ќе започне од околу 130.000 долари.

Преземено од Avtoplus.mk