Четврти ден по ред, S&P 500 постигна рекорд на Волстрит

12

На Волстрит индексот S&P 500 четврти ден по ред достигна ново рекордно високо ниво, благодарение на натамошниот раст на цените на акциите на најголемите технолошки компании.

Dow Jones загуби 0,26 отсто, на 37.806 поени, додека S&P 500 порасна за 0,08 отсто, на 4.868 поени, а индексот Nasdaq 0,36 отсто, на 15.481 поени.

S&P 500 и Nasdaq пораснаа петти ден по ред благодарение на подобрите од очекуваните квартални деловни резултати на неколку компании, вклучително и Нетфликс.

Вредноста на Мајкрософт за прв пат надмина 3000 милијарди долари
Цената на акциите на таа компанија скокна за повеќе од 10 отсто, а пораснаа и акциите на другите технолошки гиганти.

По вчерашниот раст на цената на рекордно ниво, пазарната вредност на Мајкрософт за прв пат го надмина нивото од 3.000 милијарди долари.

За повеќе од 1 процент вчера пораснаа и цените на акциите на Alphabet и Meta Platforms, кои се дел од групата наречена „Magnificent Seven“, кои се најзаслужни за минатогодишното закрепнување на берзата.

Благодарение на еуфоријата околу развојот на вештачката интелигенција (ВИ), акциите во технолошкиот сектор растат со месеци, од производителот на чипови Nvidia до софтверскиот гигант Мајкрософт.

Дали деловните резултати на тие компании ќе го оправдаат силниот раст на цените на нивните акции во последните месеци, ќе се види во следните неколку дена.

„Технолошките компании – особено темите „Величествените седум“ и вештачката интелигенција – донесоа некои смешни заработувачки и насоки во изминатата година. Ќе видиме во следните 10 дена како ќе се одвива, но раните показатели се секако доста позитивни“, вели Мајк Диксон, аналитичар во Horizon Investments.

Сепак, на пазарот нема еуфорија
Сепак, вчера немаше еуфорија на пазарот бидејќи деловните резултати на некои големи компании не ги исполнија очекувањата.