Citroen Ami Pop добива освежен спортски изглед

21

Спортските елементи го подобруваат севкупниот стил на возилото и го олеснуваат разликувањето на Pop од другите модели на Ami

Малиот Ami на Citroen забележа инстантна популарност на Стариот континент каде досега има импресивни 43.000 продажби откако беше лансиран пред две години, докажувајќи дека на некои луѓе практичноста им е на прво место кога станува збор за сообраќајот. Малиот ЕВ испорачува вкупна моќност од 8 КС и развива само 45 км на час.

Но, иако на купувачите на Ami можеби не им е брзото возење на прво место, тоа не значи дека не сакаат поспортски изглед за своето возило. Поради тоа, Citroen го лансираше Ami Pop, кој се одликува со четири облоги на тркалата со изглед од легура, црна графичка лента под шофершајбната, црни делови на браникот напред и назад, заден спојлер и сет на графики за вратите и панелите.

Новиот Ami Pop ја следи истата тематика, задржувајќи ги сите тие карактеристики, но ажурирајќи ги налепниците со поживописен изглед кој додава жолт елемент, кој исто така се пренесува во внатрешноста со жолта кука за чанта. Тоа не е се, бидејќи добива уште еден стилски елемент што целосно го трансформира Ami.

Најновиот Pop, исто така, добива пар темни рамки за предните светла кои се дизајнирани да ги надополнат другите делови за украсување на предниот дел. Веќе видовме нешто слично на Ami Buggy и Ami Tonic, но ова е прв пат тие да бидат достапни на Pop.

Citroen воведе некои функционални промени и во Ami, поместувајќи го избирачот за возење од прагот на централната конзола за да ја подобри ергономијата. Овој дотерување го става селекторот заедно со најважниот USB приклучок и контролите за вентилација и ќе биде воведен во другите верзии на Ami на почетокот на 2024 година.

Преземено од Avtoplus.mk