Дали Брансон навистина беше во вселената? Астрофизичар вели – не

163

Ричард Брансон стана првиот милијардер кој летал во вселената во неделата, откако леталото Unity на неговата компанија Virgin Galactic со шест патници стигна до работ на вселената.

Но, дали Брансон навистина беше во вселената?

Авионот-носач полета од пистата на космодромот Spaceport America во Њу Мексико и го испушти Unity од височина од 15 километри, по што се запалија ракетни мотори, носејќи го леталото со висина од над 80 километри, што САД и НАСА го сметаат за границата на вселената.

Она што е спорно, сепак, и кон што ривалите на Брансон веќе покажуваат со прст е прашањето за надморската височина, односно каде е границата на вселената. Имено, додека Соединетите држави признаваат 80 километри, според меѓународно признаената Карманова линија, вселената започнува на надморска височина од 100 километри.

Што велат експертите за летот на Брансон?

На прашањето дали Ричард Брансон патувал во вселената, астрофизичарот Нил деГрас Тајсон кратко одговори “не“. 

“Не, се извинувам. На прво место, тоа е суборбитален лет и НАСА го стори тоа пред 60 години со Алан Шепард, лансиран од Кејп Канаверал и слета во океанот …“  рече тој во емисијата на CNN.

“Значи, ниту Брансон ниту Безос нема да се “сместат“ во орбитата? Праша водителот. “ Точно… Дали отидовте доволно високо? Дали влеговте во орбитата? Дали сте отишле некаде. На Месечината, Марс или пошироко. Концептот на SpaceX е да испрати луѓе некаде како дел од напорите да се надмине таа граница на истражување на вселената“, рече Тајсон, мислејќи на компанијата на милијардерот Илон Маск, кој се натпреварува со Брансон и Безос во истражувањето на вселената.

Тајсон рече дека е воодушевен што овој вид летови може да стане нова туристичка атракција во светот.

“Се радувам на овој факт, требаше да се направи пред неколку децении“, додаде тој. За време на шоуто, Тајсон го зеде глобусот на Земјата и пластично покажа што значи летот на Брансон во однос на положбата на вселенската станица. Меѓународната вселенска станица е оддалечена само еден сантиметар, додека Месечината е оддалечена дури 10 метри. Висината на која отиде Бренсон на тој модел е помалку од два милиметри, а според пресметките на ДеГрас Тајсон, тој претпоставува дека закривеноста на Земјата не може да се види од висината до која отишол Бренсон.

“Значи, кога ќе речат ајде да одиме во вселената, не, одите да ја видите Земјата. Не знам ни дали ја виделе закривеноста (на планетата), направив некои пресметки и мислам дека не. Ако сте над два милиметри над површината, нема да ја добиете целата перспектива“, рече тој.

Фото: Facebook