Десетти месец по ред продажбата на автомобили во Европа паѓа

29

Продажбата на нови автомобили во Европа се намалува веќе десетти месец по ред поради недостигот на чипови, проблемите со синџирот на снабдување и рекордната инфлација што ги кочи купувачите, наведува Ројтерс.

Според Европската асоцијација на производители на автомобили, бројот на регистрирани автомобили се намалил за 20% на 830.447 во април. Ова е најголемиот пад оваа година.

Најмногу настрада производителот Stellantis NV, формиран по спојувањето на PSA Group и Fiat Chrysler. Неговите акции паднаа за 31%.

Проблемите со задржувањето на производството ги испровоцираа аналитичарите на LMC Automotive да ја намалат продажбата на автомобили во Западна Европа за секој од последните четири месеци. Тие сега очекуваат годишните испораки да паднат за 6% во 2022 година на помалку од 10 милиони единици.

Проблемите со предлозите ширум светот не покажуваат значителни знаци на слабеење. Во исто време, главните изгледи за побарувачката се влошуваат. Домаќинствата годинава бележат сериозен пад на реалните приходи. Проблемот со снабдувањето продолжува да биде клучен фактор во оваа фаза.

Најостар пад на продажбата има во Италија, каде што падна за ⅓. Во исто време, бројот на нови регистрации во Германија и Франција е намален за повеќе од 20%.

Недостигот на чипови принудува некои купувачи да чекаат до 18 месеци за различни модели кои се барани. Извршниот директор на Volkswagen AG, Херберт Дис, минатата недела изјави дека компанијата целосно ги распродала електричните автомобили за оваа година во САД и Европа.

Глобалните синџири на снабдување страдаат од заклучувањето во Кина. Контејнерските бродови со автомобили се блокирани во кинеските пристаништа.

И пазарот на автомобили во Кина е во лоша ситуација. Продажбата таму е преполовена, информира ixbt.com.

Во април во земјата се продадени 965 илјади автомобили – за 43,4% помалку од една година порано.

Според Кинеското здружение на производители на автомобили (СААМ), ова е најлошиот резултат од февруари 2020 година, кога Кина беше парализирана од пандемијата на коронавирус. Новиот пад на продажбата го предизвика уште еден бран пациенти. Заклучување беше воведено во неколку региони и фабриката.