Џек Ма ја критикуваше државата и изгуби повеќе од половина од своето богатство за три години

22

Се проценува дека богатството на основачот на Ant Group, Џек Ма, вреди помалку од половина од она што беше пред само три години, кога тој одржа главен говор кој ја уништи она што требаше да биде најголемата продажба на акции во светот во тоа време.

Индексот на милијардери на Блумберг предвиде дека богатството на деловниот магнат паднало за 4,1 милијарди долари во текот на минатата година. Ма, кој исто така е ко-основач на фирмата за е-трговија Alibaba, има 9,9 отсто од акциите во Ant Group.

Претприемачот, некогаш најбогатиот човек во Азија, сега има нето богатство од приближно 30 милијарди долари, што е помалку од половина од 61,2 милијарди долари забележани во 2020 година, пред да наиде на проблеми таа година.

Ant Group е најпозната по водење на дигиталниот систем за плаќање Alipay кој е сеприсутен во Кина. Комбинираната загуба од пазарната капитализација за Ant Group и Алибаба е околу 877 милијарди долари, според пресметката на CNN врз основа на цените на акциите забележани кон крајот на октомври 2020 година, околу времето кога претприемачот ги нападна финансиските регулатори и банките во Кина во својот говор.

Неговите критики, упатени само неколку дена пред Ant Group да излезе на берзата во Шангај и Хонг Конг, предизвика невидена репресија врз приватните претпријатија во Кина, што доведе до зголемена регулаторна контрола на другите технолошки компании низ целата земја.

Кинеските регулатори го укинаа ИПО на Ant Group од 37 милијарди долари во ноември 2020 година и  наредија на компанијата да го реструктуира своето работење.

Оттогаш, Ма се повлече. Во последниве години, тој, наводно, поминал време во Јапонија, во домот на неговиот пријател и инвеститор, извршниот директор на SoftBank, Маса Сон, и во Хонг Конг. Започнал и нова работа како визитинг професор на Универзитетот во Токио и повеќе време поминувал во филантропија.

Се повлекол и од фирмите што ги основал.

Тој се повлече од функцијата претседател на Алибаба во 2019 година, кога наполни 55 години. Ant Group минатата недела беше казнета со 984 милиони долари од кинеските финансиски регулатори поради наводно кршење на правилата поврзани со заштита на потрошувачите и корпоративното управување.

Фото: Facebook